Четвер, 25 квітня 2024 року 8:00
   Четвер, 18 квітня 2024 року
  № 2024.16
 

Головна

Поточний номер
٠ Перша шпальта
٠ Тиждень
٠ Подробиці
٠ Суспільство
٠ Добра скриня

Фоторепортаж
Канівські блоги
Top-NET
Радіо “Канів”
Книгарня

Фотоконкурс
٠ Новий
٠ Архів

Редакція
Реклама
Передплата
Контакти
Безкоштовні оголошення
Де відпочити в Каневі

  Архів номерів

 

Реєстрація



Як ви оцінюєте якість послуг, що їх надає Канівське комунальне підприємство «Управління водопровідно-каналізаційним господарством» у співвідношенні до встановлених ним тарифів?
Найвища оцінка - високі тарифи відповідають високій якості послуг.
Середня оцінка - якість послуг терпима, тарифи могли б бути нижчими.
Низька оцінка - якість послуг незадовільна, нові тарифи суттєво б'ють по кишенях простих людей.
Результати


Курсы валют на PROext

Генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор СИРОТА: Майбутнє великої гідроенергетики — оптимістичне і перспективне
Автор: від 12 серпня 2019 року

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ'Ю >>>>>

«Укргідроенерго» - сучасна компанія, для якої модернізація та інновації є ключовим пріоритетом так само, як і для приватного бізнесу. Про стан справ у компанії, яка володіє близько 93% всіх потужностей великої гідрогенерації в Україні, про реалії та майбутнє українських ГЕС та ГАЕС, а також про їх вплив на довкілля розповів журналістам гендиректор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота.

Шановний Ігорю Григоровичу, як ви оцінюєте нинішній стан гідрогенерації в Україні?

 -  Україна має розвинений гідроенергетичний комплекс. Вітчизняний машинобудівний комплекс забезпечує виготовлення обладнання як для реконструкції та відновлення, так і для спорудження гідроелектростанцій різних типорозмірів.

На сьогодні існуюча потужність великих ГЕС становить 12,5 відсотків всіх генеруючих потужностей об'єднаної енергосистеми (ОЕС) України, однак існує потенціал для подальшого зростання до 15-20%. Окремим напрямом розвитку гідроенергетики в Україні є розвиток малої гідроенергетики на існуючих водоймищах, магістральних каналах, а також реконструкція об'єктів малої гідроенергетики, що виконують функцію захисту прилеглих територій від повеней.

У той же час енергетична галузь потребує реалізації комплексу заходів, спрямованих на забезпечення використання новітніх технологій, підвищення безпеки експлуатації, мінімізації можливого негативного впливу на навколишнє середовище при забезпеченні високого рівня ефективності й екологічності виробництва електроенергії. Потребує удосконалення система державного управління галуззю, передусім з точки зору удосконалення цінової і тарифної політики, з метою підвищення інвестиційної привабливості галузі.

У 2018 році встановлена потужність ГЕС та ГАЕС в ОЕС України склала 6240 МВт, більшість із яких (понад 5800 МВт, що їх продукують 103 гідроагрегати) належить ПрАТ «Укргідроенерго», річний виробіток електроенергії якого перевищує 10 млрд. кВт*год.

Загальний гідроенергетичний потенціал України складає понад 44 млрд. кВт*год., у тому числі, малих ГЕС приблизно 3 млрд. кВт*год. На сьогодні економічно ефективний потенціал становить близько 17,5 млрд. кВт*год., із них вже використовується близько 11 млрд. кВт*год. (більше 60 %). Таким чином, невикористаний ефективний потенціал становить близько 6,5 млрд. кВт*год.

На думку фахівців, українська гідроенергетика знаходиться в найкращому технічному стані порівняно з іншими видами генерації. Наприклад, у тепловій генерації рівень зносу основних потужностей сягає 90%. Нещодавно фахівці Департаменту внутрішніх справ США, котрі оглянули потужності "Укргідроенерго", відзначили, що наші ГЕС у значно кращому стані, ніж аналогічні за віком об'єкти у США.

Із 1997 року ми ведемо реконструкцію та модернізацію наших об'єктів. Наша компанія має 8 філій, до яких входять 10 ГЕС та ГАЕС на річках Дніпро та Дністер. Основні завдання, які стояли перед нами, - продовжити термін експлуатації станцій на 40 років і підвищити експлуатаційну потужність на 10%. Наразі ми вже провели реконструкцію та модернізацію 71 із 100 гідроагрегатів. Це повна заміна турбін, генераторів, трансформаторів тощо. Тривають роботи по заміні ще 21 агрегату, до 2021 року маємо їх закінчити. Останні 8 агрегатів згідно із стратегією розвитку компанії мають бути модернізовані до 2026 року. До речі, майже всі нові агрегати українського виробництва, та тільки три - австрійського.

"Укргідроенерго" вже працює над третім етапом реконструкції, де ми ретельно оцінюємо безпеку гідроспоруд і можливі терміни продовження експлуатації. Ми активно співпрацюємо з Міжнародною асоціацією гідроенергетики для обміну досвідом щодо експлуатації об'єктів із провідними країнами. Ми рухаємося вперед, слідкуємо за найновішими технологіями у світі та впроваджуємо їх у нас.

Із 1 липня в Україні діють нові правила енергоринку. Як це вплине на фінансові показники компанії?

- Країні дійсно потрібна нова модель ринку. Вважаю, що до 1 липня ц.р. ми мали зарегульований і занадто субсидований ринок. На все має бути ринкова ціна. Зараз законодавство укладено так, щоб найближчі півтора року ціна для населення не зростала. Ціна для промисловості за розрахунками може зрости на 10%.

Робити висновки щодо фінансових результатів компанії на основі перших трьох тижнів роботи у новій моделі ринку електроенергії є передчасним. Остаточні висновки щодо впливу нових правил функціонування ринку електроенергії на фінансові показники ПрАТ "Укргідроенерго" можна буде зробити наприкінці року з урахуванням сезонних коливань цін на електроенергію, що виробляють ГЕС та ГАЕС.

Поки рано казати про наслідки упровадження нових правил. Для "Укргідроенерго" вони неоднозначні. Та все одразу ідеально працювати не може. До речі, сусідня Польща відпрацьовувала модель ринку 5 років після запровадження.

Не розумію, коли кажуть: "Навіщо Україні цей ринок, люди не будуть платити". Перепрошую, але так свідомо закладається думка, що можна не платити. По-перше, тарифи не змінюються. По-друге, якщо дійсно працює ринок, то ціна може не тільки збільшуватись, але й зменшуватись. Конкуренція сприяє росту якості послуг та зниженню цін.

Які на сьогодні є потреби енергетичної галузі в модернізації та яких інвестицій вона потребує?

-  Гідрообладнання на більшості станцій працює вже багато років, і ми повинні своєчасно проводити роботи з реконструкції та модернізації наших станцій. Наразі триває друга черга реконструкції гідроелектростанцій ПрАТ "Укргідроенерго".

Цілями проекту є реконструкція 71-го гідроагрегату із встановленням нових регуляторів швидкості, систем збудження, систем управління й моніторингу, системи діагностики обліку електричної енергії, систем захисту, генераторних вимикачів та іншого обладнання підстанцій, реконструкція гідромеханічного обладнання і гідротехнічних споруд, впровадження систем автоматичного моніторингу безпеки гребель і дамб, покращення екологічної ситуації на річках Дніпро й Дністер та створення інформаційної системи управління ПрАТ "Укргідроенерго" і умов роботи персоналу.

Проектом реконструкції гідроелектростанцій ПрАТ "Укргідроенерго" передбачено фінансування з декількох джерел: за рахунок власних коштів компанії ПрАТ "Укргідроенерго" та інвестицій Міжнародного валютного фонду в рамках двох проектів - "Проект реабілітації гідроелектростанцій" фінансує Міжнародний банк реконструкції та розвитку на суму 160 млн. доларів, проект "Реабілітація гідроелектростанцій" кредитує Європейський банк реконструкції та розвитку спільно з Європейським інвестиційним банком на 400 млн. євро.

У 2016 році було затверджено чи не єдину в енергетичній галузі програму розвитку гідроенергетики до 2026 року. У стратегії визначено, що ми повинні збільшити частку гідроенергетики в загальному енергобалансі з 8,5% до 15%. Тобто, майже удвічі. Виникає запитання: за рахунок чого?

Перше, це додаткові 385 МВт за рахунок модернізації робочих потужностей.  Друге - завершення будівництва четвертого агрегату на Дністровській гідроакумулюючій станції (324 МВт) та будівництво ще трьох до 2026 року - це ще 972 МВт. Також ми повинні збудувати Канівську гідроакумулюючу станцію (1000 МВт) та Каховську гідроелектростанцію (ГЕС-2) на 250 МВт. Все це разом складе ті необхідні нам 15% приросту.

Реконструкція проводиться за власний кошт компанії та інвестицій Міжнародного банку реконструкції та розвитку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Стосовно Канева та Каховки зараз ведемо переговори з інвесторами. Будівництво тільки Канівської ГАЕС - це 1,5 млрд. доларів. Загалом на втілення всіх наших проектів потрібні величезні кошти. Таких коштів "Укргідроенерго" не має, тому веде активну роботу з пошуку інвесторів, щоб до 2026 року встигнути з виконанням усіх запланованих заходів.

Щодо впливу ГЕС і ГАЕС на довкілля. Яка позиція компанії і які екологічні проекти ви реалізуєте?

- В експертному середовищі немає консенсусу щодо балансу узагальнених наслідків будівництва та експлуатації ГЕС і ГАЕС у контексті зміни річкового режиму, забезпечення стабільними водними ресурсами населення, АПК, заміщення низьковуглецевою гідроенергетикою генерації з вугільних електростанцій.

Взагалі, будь-яка генерація так чи інакше шкідлива. Питання в ризиках та рівні шкоди. У цьому плані гідрогенерація краща за теплову. Наприклад, введення в експлуатацію Канівської ГАЕС дозволить щороку економити додатково 533 тис. тонн вугілля та 125 млн. куб. м газу, зменшуючи викиди вуглецевого газу та діоксиду вуглецю на 1,3 млн. тонн, оскиду азоту на 3,8 тис. тонн та діоксиду сірки на 15 тис. тонн.

Якщо говоримо про екологію Дніпра, то слід розробити комплексну програму його порятунку з залученням основних водокористувачів. Адже Дніпровські водосховища - це не тільки гідрогенерація, а, в першу чергу, водопостачання. Вони забезпечують 75% прісної води в країні. Зараз у річці вся таблиця Менделєєва - туди течуть хімікати з полів, відходи комунальних підприємств і промисловості. Треба визначити обсяги шкоди кожного, розробити програму дій і механізм фінансування екологічних заходів.

Наразі наша компанія розпочала процедуру оцінки впливу на довкілля проекту Каховської ГЕС-2. Наприклад, на підставі отриманих зауважень екологів станцію планується обладнати рибоходом. Ми уважно дослухаємось до всіх експертних думок щодо впливу на довкілля.

Які, на Вашу думку, перспективи розвитку великої гідроенергетики в Україні?

- Майбутнє великої гідроенергетики  - оптимістичне і перспективне. До 2025 року необхідно завершити реконструкцію існуючих потужностей ГЕС та будівництво нових агрегатів ГЕС та ГАЕС, що дозволить зберегти у структурі генерації найбільш економічні і маневрові з них та наростити їх потужність.

Більшість діючих об'єктів збудовано або запроектовано досить давно. Наприклад, перший проект Канівської ГАЕС "народився" ще у 1984 році. Утім, у період з 2006 по 2007 роки було затверджене оновлене техніко-економічне обгрунтування будівництва Канівської ГАЕС, адаптоване до нових умов та потреб об'єднаної енергосистеми України, із встановленою потужністю станції 1000 МВт.

Ми модернізуємо те, що є, та постійно коригуємо проекти - кожні 2-3 роки оновлюємо їх згідно з технологічними новинками. На тій же Дністровській ГАЕС встановлюється електричне обладнання від провідних світових компаній - ABB, Gene-ralElectric, Siemens, Alstom. Це обладнання не виробляється в Україні. Але основну роботу ми даємо українському виробнику - рівень вітчизняного обладнання на ГАЕС сягає 80%.

"Укргідроенерго" входить до числа 15 провідних державних компаній, які складають кістяк наповнення бюджету - 70% надходжень. Минулого року ми сплатили податків державі на 2,2 млрд. грн. Ми прибуткові. Ми розвиваємось. Якщо в 2010 році наш власний капітал складав 8 млрд. грн., то сьогодні балансова вартість компанії - 24 млрд. грн. І ми кожен рік додаємо 1,0-2,0 млрд. грн., тобто капіталізуємо "Укргідроенерго". Неефективність державних компаній - це міф.

Дмитро КУХАРЧУК


28 грудня
>> Строительство элеваторов в Украине от лидера отрасли KMZ Industries
Далі...

6 березня
>> Закрити повітряний простір: депутати Канівської міської ради звернулися до світових лідерів
Далі...

30 січня
>> Хай-тек, лофт-стиль или модерн - Corf Mebel дарит без проблем
Далі...

13 січня
>> Организовываем идеальную систему хранения в гараже
Далі...

18 грудня
>> Затребувана послуга квітів з доставкою в сучасному світі
Далі...

11 грудня
>> Професійний чи самостійний переклад
Далі...

6 грудня
>> Одноразовые электронные сигареты в Харькове
Далі...

3 грудня
>> Хто вигадав суші і роли, які підкорили світ?
Далі...

21 серпня
>> Где в нашем городе найти лучший обменный пункт
Далі...

>> От Велотрейда вел - очень даже very well
Далі...

23 липня
>> Что такое ирландский паб: особенности, культура, традиции
Далі...

>> Как понять, что близкий человек — алкоголик, и как ему помочь?
Далі...

>> Клиника «Надія» вселяет надежду в человеческие сердца
Далі...

15 липня
>> Як вибрати і купити ємність для води
Далі...

>> Как купить акции Боинг на Форекс с нуля
Далі...

12 червня
>> «Самокатная» проблема в Казахстане: планируются жесткие меры
Далі...

10 червня
>> Карусельні двері українського виробництва - безперебійність функціонування, перевірена часом
Далі...

2 червня
>> Сучасний, потужний сідельний тягач - надійна основа бізнесу вантажоперевізника
Далі...

1 червня
>> Ежегодные ограничения движения автомобилей по украинским дорогам
Далі...


>> Ішли женці жито жати
  «Ішли  женці  жито  жати,  та    забули  серпи  взяти! Серпи  взяли, хліб  забули, Такі   вони  женці   бу`ли. Далі...


  © ПП “Канівська Пресс-група”
  © Концепція дизайну:
      ПП “Канівська Прес-група”
  © Дизайн, розробка сайту:
      РА “РЕКЛАМЕРА”



“ДНІПРОВА ЗІРКА”  
офіційна громадсько-політична газета   
м.Канева і Канівського району.  
Заснована 17 квітня 1921 року.  

Матеріали, надруковані в канівському тижневику “Дніпрова Зірка”  
є власністю видавця, захищені міжнародним і українським   
законодавством і не можуть бути відтворені у будь-якій формі   
без письмового дозволу видавця.  
При використанні наших публікацій посилання на газету обов’язкове.  
© Дніпрова зірка