Понеділок, 24 вересня 2018 року 1:37
   Четвер, 6 вересня 2018 року
  № 2018.071.072
 

Головна

Поточний номер
٠ Перша шпальта
٠ Тиждень
٠ Подробиці
٠ Суспільство
٠ Добра скриня

Фоторепортаж
Канівські блоги
Top-NET
Радіо “Канів”
Книгарня

Фотоконкурс
٠ Новий
٠ Архів

Редакція
Реклама
Передплата
Контакти
Безкоштовні оголошення
Де відпочити в Каневі

  Архів номерів

 

РеєстраціяОб’єднання територіальних громад – це…
КРОК ДО ФОРМУВАННЯ в Україні громадянського суспільства, підвищення відповідальності простих громадян за долю свого краю та їх більш активної участі в місцевому самоврядуванні
НЕ цікавить
ПОЖИВЕМО - побачимо
ПОРОЖНЯ ЗАТІЯ, нічого доброго від неї не варто очікувати
ПСЕВДОРЕФОРМА, черговий відволікаючий маневр влади з метою затуркати людям голову, а самим продовжувати красти
РЕАЛЬНИЙ СПОСІБ покращити життя людей, зробити об’єднані громади заможнішими
Результати


Курсы валют на PROext

Будівництво Канівської ГАЕС ефективно впливатиме на екосистему водосховища
Автор: від 5 жовтня 2017 року

СИТУАЦІЯ >>>>>

Питання екологічних наслідків будівництва та експлуатації Канівської гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) давно привертає увагу спеціалістів та громадськості. За майже 45-річний період існування Канівського водосховища його екосистема досягла стабілізованого стану. І сьогодні, коли ПрАТ "Укргідроенерго" поставило за пріоритет добудову цього гідроенергетичного об'єкта до 2026 року, виникло питання щодо можливої трансформації гідроекологічних показників Канівського водосховища при реалізації проекту ГАЕС. Оцінкою цієї трансформації займалися протягом останніх 35 років провідні вчені та спеціалісти Інституту гідробіології Національної академії наук України.

Про основні результати прогнозування екологічних наслід-ків реалізації проекту Канівської ГАЕС розповідає завідувач від-ділу екологічної гідрології та управління водними екосистемами Інституту гідробіології НАНУ, доктор географічних наук, професор Володимир Тімченко.

- Будівництво та експлуатація Канівської ГАЕС безпосередньо вплинуть на гідрологічний режим Канівського водосховища. Значно активізується динаміка води. В часи пікового навантаження в енергосистемі робота всіх трьох гідровузлів (Київської ГЕС та Канівських ГЕС і ГАЕС) буде генерувати значно інтенсивнішу, ніж у сучасних умовах, рухомість водних мас у всій акваторії. За рахунок роботи ГАЕС активізується водообмін на мілководдях, що буде пов'язано із незначним, але постійним коливанням рівня води у водосховищі протягом доби. Це важливо з екологічних позицій.

У зимовий період робота комплексу гідроенергетичних об'єктів на водосховищі буде єдиним фактором динамічної активності водних мас. При цьому Канівська ГАЕС, обумовлюючи своєю роботою внутріш-ньодобові коливання рівня води, постійно підтримуватиме рухливість водних мас, у тому чис-лі, на мілководдях, затоках, зимувальних ямах тощо.

- Серед громадськості ширяться чутки, що це негативно вплине на гідрологічний режим водосховища. Це так?

- Навпаки! Активізація гідродинаміки водосховища проявиться в абсолютному покращенні умов функціонування екосистеми. Вплив ГАЕС на формування якості води Канівського водосховища буде взагалі позитивним. Це стосується насамперед кисневого режиму, який поліпшиться, оскільки відбуватиметься посилення водообміну та перемішування глибинних шарів води з поверхневими. Внаслідок цього слід очікувати насичення води киснем та інтенсифікації процесів самоочищення.

- При такому зростанні динаміки води наскільки активізується скаламучення донних відкладів водосховища? І чи матиме це негативні екологічні наслідки?

- При скаламучуванні донних відкладів можливе незначне локальне зростання у воді вмісту амонійного азоту, фосфат-іонів, заліза та деяких інших речовин, у тому числі, органічних. Однак воно буде незначним. Разом із завислими частинками у воду можуть потрапляти й адсорбовані ними важкі метали, наявність яких протягом деякого часу в воді не призведе до істотного погіршення її якості, бо вони перебуватимуть переважно у зв'язаному стані. Крім того, збільшення у воді зависі сприятиме зниженню концентрації розчинених форм металів внаслідок їх адсорбції та осідання.

Посилення динаміки води призведе до вимивання у воду з донних відкладів деяких речовин, що стане причиною погіршення її якості, проте лише в перший період роботи ГАЕС. Однак в подальшому, коли донні відклади в зоні впливу ГАЕС будуть промиті, якість води відносно токсикантів не буде викликати занепокоєння. Переважна частина піднятих з дна твердих частинок буде акумулюватись у пригреблевій ділянці, тому вони накриють донні відклади, що містять пестициди, нафтопродукти та ртуть. Це також призведе до покращення токсикологічного стану екосистеми Канівського водосховища.

- Якщо зросте динаміка води, чи вплине це на цвітіння водойми?

- Переформування донних відкладів призведе до послаблення процессу цвітіння води синьозеленими водоростями. Зміна режиму течій не вплине на кількісні показники практично всіх їх видів. Систематичне перемішування води й скаламучування донних відкладів стануть причиною деякого зменшення видового різноманіття й рясності придонних форм водоростей.

- Чи змінить це явище кормову базу для риб? Чи вплине на іхтіофауну Канівського водосховища експлуатація гідроакумулюючого об'єкта?

- Експлуатація ГАЕС в цілому не позначиться на біо- та рибопродуктивності водосховища. Оскільки цінні й малоцінні види риб та їхня молодь на ділянці поблизу майбутньої станції не концентруються, то збитку іхтіофауні та рибним запасам водосховища від прямого потрапляння молоді риб у водоприймач ГАЕС практично не буде. Більше того, у перші роки функціонування ГАЕС періодичне скаламучування води стане додатковим фактором для обминання молоддю риб ділянки водосховища біля станції.

Дослідження в районі діючої Київської ГАЕС свідчать, що до верхнього басейну заноситься мінімальна кількість промислових риб і їхньої молоді. При цьому загибелі риб помічено не було. Це є також важливим аргументом на користь висновку про безпечність Канівської ГАЕС для іхтіофауни водосховища.

- Чи зміниться температурний режим водосховища та рівень прозорості водойми?

- Температурний режим водосховища помітно зміниться лише поблизу ГАЕС: взимку вода буде дещо теплішою, влітку - холоднішою. Льодовий режим також практично не зміниться. Винятком буде лише формування ополонки поблизу станції. Прозорість води, як один із провідних гідрофізичних факторів функціонування гідробіонтів, буде зменшуватися локально і тільки в періоди введення в дію нових агрегатів ГАЕС. Що стосується каламутності води, то поблизу станції щоразу після введення чергового агрегату вона буде збільшуватися до 20-40 г/м3, на решті акваторії - до 10-20 г/м3. Через 3-5 років після вводу ГАЕС на повну потужність концентрація завислого у воді матеріалу практично у всій акваторії водойми не буде суттєво відрізнятися від сучасної.

- Чи вважаєте Ви, що реалізація будівництва Канівської ГАЕС буде мати переважно позитивний ефект для екосистеми водосховища?

- Це будівництво мінімально вплине на стан екосистеми Канівського водосховища, його  біо-, рибопродуктивність та якість води. Більше того, комплекс гідровузлів (Київська ГЕС та Канівські ГЕС і ГАЕС) можна розглядати як потенційний ва-жіль штучного регулювання екологічного стану Канівського і навіть Кременчуцького водосховищ. Це може бути реальним кроком до екологічної оптимізації режиму експлуатації всього каскаду водосховищ на Дніпрі. В сучасних умовах, коли не стільки кількісні показники водних ресурсів, скільки їх якість лімітують водокористування, можливість регулювання самоочисного потенціалу водосховищ комплексом гідровузлів (ГЕС і ГАЕС) має позитивну й дуже реальну перспективу. На прикладі Київської ГЕС та Канів-ських ГЕС і ГАЕС можна розробити технологію штучного управління процесами формування якості води у водосховищі як об'єкта водопостачання і як середовища для біотичної частини екосистеми водойми. Беззаперечним є той факт, що за де-кілька років після вводу в екс-плуатацію всіх агрегатів ГАЕС, гідрологічні умови функціонування екосистеми водосховища стабілізуються, гідрохімічний і гідробіологічний режими водойми нормалізуються.

Мар’яна КОБЕЛЯ,

журналіст


4 вересня
>> Светодиодные лампы для авто и их особенности
Далі...

16 серпня
>> Горящие туры на Сейшельские острова из Киева
Далі...

13 серпня
>> Как заправить струйный принтер самостоятельно
Далі...

30 липня
>> Арсеній ЯЦЕНЮК про ініціативи РФ в Гельсінкі: Україна не прийме жодних таємних планів стосовно Донбасу і Криму
Далі...

26 липня
>> Доставка цветов - лучший способ проявить внимание и любовь
Далі...

25 липня
>> Авангард в интерьере ресторана: неповторимый стиль и уникальный дизайн
Далі...

>> Деликатная мужская проблема: решение должно быть немедленным
Далі...

17 липня
>> Как проверить качество кофе?
Далі...

>> Самое главное о фитнесе
Далі...

8 липня
>> Цифровий друк або офсет
Далі...

28 червня
>> Детали и запчасти с авторазборки Митсубиши (Mitsubishi)
Далі...

14 червня
>> Выбираем лучший мотоблок - обзор новинок в Украине
Далі...

13 червня
>> Зачем обращаться в клининговую компанию
Далі...

>> Оптимальні варіанти роботи в Польщі для жінок з вищою освітою
Далі...

30 травня
>> Технический перевод в бюро переводов онлайн Мультиглот
Далі...

25 травня
>> Румынский паспорт и гражданство — шанс для украинцев изменить жизнь
Далі...

>> Розробка фірмового стилю
Далі...

18 травня
>> Чем заняться в Кракове
Далі...

8 травня
>> Недорогі купальники європейської якості – в інтернет-магазині «КолгоТочка»
Далі...


>> Фустиваль колискової пісні
Канівська газета «Канівчанка» започаткувала цикли культурологічних статей з висвітленням сучасної культури Родень. Далі...


  © ПП “Канівська Пресс-група”
  © Концепція дизайну:
      ПП “Канівська Прес-група”
  © Дизайн, розробка сайту:
      РА “РЕКЛАМЕРА”“ДНІПРОВА ЗІРКА”  
офіційна громадсько-політична газета   
м.Канева і Канівського району.  
Заснована 17 квітня 1921 року.  

Матеріали, надруковані в канівському тижневику “Дніпрова Зірка”  
є власністю видавця, захищені міжнародним і українським   
законодавством і не можуть бути відтворені у будь-якій формі   
без письмового дозволу видавця.  
При використанні наших публікацій посилання на газету обов’язкове.  
© Дніпрова зірка