Четвер, 22 квітня 2021 року 0:10
   Четвер, 15 квітня 2021 року
  № 2021.15
 

Головна

Поточний номер
٠ Перша шпальта
٠ Тиждень
٠ Подробиці
٠ Суспільство
٠ Добра скриня

Фоторепортаж
Канівські блоги
Top-NET
Радіо “Канів”
Книгарня

Фотоконкурс
٠ Новий
٠ Архів

Редакція
Реклама
Передплата
Контакти
Безкоштовні оголошення
Де відпочити в Каневі

  Архів номерів

 

РеєстраціяЯкби у вас була така можливість, кого б ви першим посадили за корупцію і хабарництво?
Можливо, президента?
Можливо, когось із міністрів?
Можливо, конкретного народного депутата?
Можливо, голову обласної адміністрації?
Можливо, мера міста?
Можливо, свого начальника?
Можливо, сусіда по дачі?
Можливо, самі б прийшли до прокуратури з явкою з повинною?
Результати


Курсы валют на PROext

І працювати дружно вміли, і відпочивати
Автор: від 5 квітня 2021 року

ДНІПРОВІЙ ЗІРЦІ - 100 РОКІВ. ГОРТАЮЧИ АРХІВ >>>>>

Про що писала «Дніпрова Зірка» 50 літ тому, навесні 1971 року?

Гортаємо підшивку газети "Дніпрова Зірка" за 1971 рік і ніби вертаємося на 50 років назад на машині часу. Із сторінок усміхаються привітні обличчя колгоспниць, механізаторів, будівельників, делегатів чергового з'їзду партії, школярів. У статтях на перших сторінках газети, так званих передовицях, - оперативні дані районного сільгоспуправління про добові надої молока у двох десятках колгоспів тодішнього Канівського району, стан готовності техніки до початку сівби. Чи не в кожному номері газета розповідає про хід робіт на головному пусковому об'єкті тих років - Канівській гідроелектростанції.

Із матеріалу про сесію Канівської міськради, на якій обговорювались підсумки 1970 року,  дізнаємося, що лише за один рік у Каневі було введено в експлуатацію нову будівлю поліклініки й райлікарні, середню школу, адмінбудинок, відомий сучасникам як Будинок рад, пивоварний завод, чотири багатоповерхових житлових будинки, прокладено тисячі квадратних метрів шляхів із твердим покриттям і тротуарів. У той час будівництво у нашому місті не припинялося - щономера у "Дніпровій Зірці" виходили оголошення про те, що Канівській ремонтно-будівельній дільниці на постійну роботу терміново потрібні робітники будівельних спеціальностей. Потребували робочих рук й інші підприємства міста.

У колгоспах Канівщини в ті часи боролися за збільшення надоїв молока - цій темі у "Дніпровій Зірці" приділялося чимало уваги - друкувалися зведення про надої та про державну закупівлю молока від населення, обговорювалися проблеми утримання молочного стада на окремих фермах, у приклад ставилися кращі тваринники та доярки, які ділилися своїм досвідом.

У номері від 13 лютого 1971 року опубліковано фото доярок Копіюватського відділку радгоспу, котрі вивчають тодішню новинку техніки - доїльну установку "Імпульс" та освоюють технологію машинного доїння.

У репортажі В. Дунаєнко "Для урожаю. Літаки над полями", надрукованому у "Дніпровій Зірці" 30 березня 1971 року, розповідається про те, як за допомогою сільськогосподарської авіації підживлюється озимина у грищинецькому колгоспі ім. Куйбишева, бобрицькому колгоспі ім. Шевченка і Таганчанському колгоспі ім. Петровського.

Чимало в "Дніпровій Зірці" 50-річної давнини фактів, що можуть здивувати сучасного читача. Приміром, що в селі Таганча працював хлібокомбінат, де випікали хліб для жителів Таганчі й навколишніх сіл - Степанців, Синявки, Копієватої, інших.

У Канівському будинку піонерів діяла кінозйомочна студія, при якій до кіномистецтва залучалися близько двох десятків школярів. Учні піонерської кіностудії разом із своїм наставником Олегом Семеновичем Мольнером зняли фільм, присвячений письменнику Аркадію Гайдару і гайдарівським місцям на Канівщині, який зайняв призове місце на обласному конкурсі любительських фільмів і був відзначений грамотою Центральної станції юних техніків у Києві.

У Степанецькому колгоспі "Україна" діяв самодіяльний хор, учасниками якого були близько 60 колгоспників! У районному огляді-конкурсі художньої самодіяльності 1970 року хор Степанецького колгоспу "Україна" зайняв перше місце, був кращим на обласному конкурсі й отримав друге місце на республіканському огляді. Виступ степанецьких співаків навіть транслювався по республіканському телебаченню.

У тому ж 1971 році "Дніпрова Зірка" писала про відкриття нової школи у селі Литвинець, прокладання газогону в Каневі, кролеферму в Межирічі, доглядачів шовкопрядних коконів із села Глинча.

50 років тому продовжувалась робота рейдової бригади, до складу якої входили журналісти газети "Дніпрова Зірка". Так, у газеті за 25 березня 1971 року у рубриці "Перевіряє рейдова" вийшов матеріал "Якби тії не тиночки…", присвячений проблемам у роботі поштових відділень. Рейдова бригада вивчала причини затримки доставки газет і журналів до передплатників, на що скаржились жителі сіл району. "Особливо потерпають від цього жителі Прохорівки і Сушок. Бувають випадки, коли пошта вручається адресатам на четвертий і п'ятий день після її надходження в Канів. Така "оперативність", звичайно, ні в якому разі не може задовольнити передплатни-ків", - розповідає "Дніпрова Зірка".

Минуло 50 років, нині Укрпоштою керує менеджер з одною з найвищих зарплат в Україні, на службі в поштовиків сучасні високопрохідні автівки, а проблеми із доставкою пошти такі ж, як і півстоліття тому - газети жителям віддалених  сіл Канівщини доставляються невчасно, про що нерідко нам повідомляють наші нинішні передплатники.

Під окремою рубрикою - "Там, де споруджується Канівська ГЕС" у газеті виходив щоденник будівництва Канівської гідроелектростанції. Чи не в кожному номері розповідалося про людей, які трудилися на будові, про їх робочі будні, складні завдання, що стоять перед ними.

Окрім продовження будівництва ГЕС у 1971 році в Каневі було заплановано побудувати автовокзал, маслосирзавод, теплицю на 500 кв.м, гуртожиток держзаповідника, гранітні сходи на Тарасову гору, готель, третій по рахунку кооперативний будинок, приміщення для училища культури і профтехучилища для  будівельників, турбазу, кілька багатоквартирних будинків, критий ринок, рятувальну станцію, газобалонний склад. У 1972-у планувалося звести два 70-квартирних будинки для експлуатаційників Канівської ГЕС, гуртожиток, дитсадок, продуктові магазини, їдальні, будинок культури, лікарню, школу. Уявити подібні масштаби будівництва у наші часи нереально.

Не були рідкістю на сторінках газети критичні матеріали. Рубрика "Підслухані діалоги" переповідала читачам про проблеми, якими канівці ділилися між собою в розмовах. Приміром, про незадовільну роботу клубів у селах Межиріч та Озерище -  мовляв, двері сільських клубів часто зачинені на замок, в них не проводять репетицій аматорські колективи, не відбуваються зустрічі, лекції, заходи.

Рубрика розповідає про "загадкове зникнення" із районного універмагу відділу подарунків, про затримку у доставці газових балонів населенню, відсутність освітлення на Канівському колгоспному ринку тощо. Реакція на критику газети не затримувалася - упродовж місяця виходили публікації про те, що на вказані у матеріалах факти звернули увагу керівники підприємств, недоліки виправлено, а винних - покарано.

Критикує газета й керівників колгоспів, котрі не організували цілорічної роботи дитячих садків - із 45 колгоспних дитсадків лише 10 цілорічні, інші не працюють взимку, а в хмільнянському й михайлівському колгоспах керівництво взагалі відмовляється від дитсадків. Унаслідок цього колгоспниці не мають куди подіти дітей, через що у господарствах не вистачає робочих рук , знижується продуктивність праці, виробничі показники.

У 1971 році у "Дніпровій Зірці" ведеться літературна сторінка, на якій друкуються  вірші й оповідання жителів Канева та сіл району, котрі відчули в собі потяг до творчості - працівниці райлікарні Катерини Піки, учениці Канівського інтернату Катерини Пасічної, канівської поетеси Тамари Яковенко, інших.

Окрасою "Дніпрової Зірки" тих часів були світлини фотокореспондента Івана Федоровича Синящокого. На них закарбована фотоісторія Канівщини - трудові колективи й окремі працівники, будівельники, механізатори, тваринники, лісоводи, вчителі, учасники самодіяльних творчих колективів, ветерани, учні шкіл.

Окрім Івана Федоровича Синящокого у редакції "Дніпрової Зірки" трудилися Іван Михайлович Белименко, Ліна Василівна Кучеренко, Григорій Григорович Кусенко, Євген Петрович Ямпольський, працювали позаштатні відділи пропаганди передового педагогічного досвіду, яким завідував Федір Тимофійович Бакум, охорони природи на чолі з Михайлом Єфремовичем Іщенком, активним дописувачем був краєзнавець Іван Іванович Сорокопуд. Більш як 50 років ніс свою сількорівську вахту Аврам Тихонович Кізченко із села Студенець. Дописували в газету численні робсількори, громадські кореспонденти - усіх не перелічити. Головним редактором у той час була Зінаїда Євсеївна Касич-Пилипенко. Саме ці люди складали на сторінках "Дніпрової Зірки" літопис Канівщини півстоліття тому.

За плідну роботу з комуністичного виховання трудящих, мобілізації їх на виконання завдань господарського і культурного будівництва газету "Дніпрова Зірка" було відзначено високою нагородою - грамотою Президії Верховної Ради Української РСР.

Повертаючись із мандрівки сторінками газети "Дніпрова Зірка" 1971 року в наш час, розумієш, чому люди, котрі жили у 1971 році - у період розбудови Канева, сумують за роками своєї молодості. Життя навколо них вирувало, люди багато працювали й бачили плоди своєї праці. Передовиків шанували й ставили у приклад, заохочували. Тоді в усьому відчувалася присутність держави. Державі до всього було діло - до розвитку економіки і будівництва промислових об'єктів, до охорони здоров'я громадян і до їх якісної освіти. Державу цікавив кожен її громадянин - від малого до великого. Вона дбала і про роботу, і про житло, і про дозвілля кожного громадянина.

На жаль, у наш час громадянин цікавить державу лише як платник податків. Чи зможемо ми змінити ставлення держави до нас - велике питання. Адже в країні новий суспільний устрій - капіталізм. Жорсткий і безжальний. До речі, ми його вже проходили - до 1917 року у нас панував саме капіталізм. Нічого хорошого в ньому не було: одні різко багатіли, інші  масово бідніли. Згадайтено шкільну програму з літератури, там все це описано...

Підготувала Марія ПРИГАРКА

Катерина Пасічна, 8 квітня 2021, 09:31

  Історичний матеріалізм, філософський метод соціалістичного реалізму є в зразковій нашій газеті "Дніпрова зірка" (документалізм).
Сподобалась ветеранам преси інтелектуальна праця журналістів -Ліни Кучеренко, Івана Белименка 1971 в ідейному вихованні юнкорів, пропагандистів, як написано:"У 1971 році у "Дніпровій Зірці" ведеться літературна сторінка, на якій друкуються вірші й оповідання жителів Канева та сіл району, котрі відчули в собі потяг до творчості - працівниці райлікарні Катерини Піки, учениці Канівського інтернату Катерини Пасічної, канівської поетеси Тамари Яковенко, інших".Помітні три стадії інтелектуальної еволюції - теологічна, метафізична, наукова (за доктриною Огюста Конта).
Ось плоди Вашої праці: у селах Лізк-Беркозівка облаштували вертикальний урожай з юнкорами ХХІ ст., садову квіткову арку, закупили чотири яблуні "Ред Чиф" та "Флоріна" з червонобокими плодами -для бджіл та людей Канівщини.


 

14 квітня
>> Современные дизайны серебряных колец
Далі...

>> Когда требуется нотариальный перевод документов и как его заказать
Далі...

14 березня
>> Як правильно «прикурити» від іншого автомобіля?
Далі...

10 березня
>> Табак Jibiar: вкусный, ароматный, дымный табак для кальяна
Далі...

>> Adalya – популярный бренд табака для кальяна
Далі...

5 березня
>> Курсы, где научат делать профессиональный массаж
Далі...

4 березня
>> Приобрели качественный набор инструментов - и по соседям бегать не надо
Далі...

19 лютого
>> Сделай ремонт сам и сэкономь деньги!
Далі...

16 лютого
>> Что делать при разрыве мениска
Далі...

22 січня
>> Как одновременно отдыхать за границей и получать прибыль на Форекс?
Далі...

30 грудня
>> Как доехать из Мариуполя в Ковель
Далі...

29 грудня
>> 10 самых важных инструментов для любого мастера
Далі...

>> Травмы глаз: какие бывают и что делать
Далі...

>> Зимний туристический сезон 2020-2021: проблемы выезда за границу и альтернативный отдых в Украине
Далі...

27 листопада
>> Як за допомогою букета з доставкою в Дніпрі порадувати батьків?
Далі...

23 листопада
>> Janome: відомий японський бренд швейної техніки
Далі...

22 листопада
>> Что лучше – натуральная или искусственная сосна?
Далі...

19 листопада
>> Що брати до табору дівчинці? Список за категоріями
Далі...

>> Пансіонат «4 Сезони» - кращий догляд за людьми пожилого віку в Києві
Далі...

10 листопада
>> Аппарат для вакуумного массажа: титан косметологии
Далі...


>> БАТЬКИ БУДУЮТЬ БУДИНОК
   Не діти повинні батькам  збирати маєтки, А батьки – дітям. Далі...

>> Ішли женці жито жати
  «Ішли  женці  жито  жати,  та    забули  серпи  взяти! Серпи  взяли, хліб  забули, Такі   вони  женці   бу`ли. Далі...


  © ПП “Канівська Пресс-група”
  © Концепція дизайну:
      ПП “Канівська Прес-група”
  © Дизайн, розробка сайту:
      РА “РЕКЛАМЕРА”“ДНІПРОВА ЗІРКА”  
офіційна громадсько-політична газета   
м.Канева і Канівського району.  
Заснована 17 квітня 1921 року.  

Матеріали, надруковані в канівському тижневику “Дніпрова Зірка”  
є власністю видавця, захищені міжнародним і українським   
законодавством і не можуть бути відтворені у будь-якій формі   
без письмового дозволу видавця.  
При використанні наших публікацій посилання на газету обов’язкове.  
© Дніпрова зірка