Cвято останнього снопа відзначили у Ліплявому | Автор: | № від 15 серпня 2012 року |
ОБЖИНКИ >>>>>
Наші хлібороби вміють не тільки гарно працювати, а й відпочивати. Зібравши урожай ранніх зернових культур, за народною традицією люди, які трудяться на землі, відзначили це святом останнього снопа або обжинок. Цьогоріч народні гуляння з нагоди збору урожаю проходили у п'ятницю, 10 серпня, в селі Ліпляве.
Насамперед, гості ознайомилися з виставкою творчих робіт народних умільців та кулінарних витворів. Не перестає дивувати фантазія та щедрість канівських господинь - столи вгиналися від смакот. Чого там тільки не було! І вареники, і пиріжки, і м'ясні та рибні вироби, кавуни, дині, виноград, персики... З першого погляду видно, що врожай у цьому році на Канівщині гарний. Господарі ласкаво припрошували не тільки подивитися, а й скуштувати.
На свято врожаю з'їхалися як жителі сіл Канівського району, так і гості здалеку, зокрема, заступник голови Черкаської облдержадміністрації Тетяна Прітченко, народний депутат України Віктор Корж та начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Вадим Рудишин. Гості були щиро здивовані багатством нашого краю та щедрістю його жителів. Адже представники кожної сільської ради не відпускали відвідувачів від свого столу, не почастувавши як належить.
У гарному та веселому настрої всі зібралися біля імпровізованої сцени для урочистої частини заходу. Ведучі говорили про найбільшу святиню для кожного українця - хліб. Наші люди знають ціну хлібові, адже пережили найважчі роки голодомору. В пам'ять про загиблих в ті роки всі присутні схилили голови під час хвилини мовчання.
Першим привітав громаду зі святом урожаю голова Канівської райдержадміністрації О.Гика.
- Жодне свято в Україні не має таких глибоких коренів і світлих традицій, як свято останнього снопа - обжинки. У кожного з дитинства в пам'-яті закарбовується істина - "Ми - нація хліборобів". Це відображається у наших піснях, традиціях, - сказав О.Гика.
Очільник району зазначив, що загальна площа до збирання ранніх зернових та зернобобових культур становила майже 7 тис.га, або чверть від загальної посівної площі зернових культур району.
- Валовий збір зерна склав 30 150 тонн при середній урожайності 43,8 ц/га, що майже на 4,5 тис. т зерна більше ніж у минулому році. Це дало змогу здобути третє почесне місце серед районів області та впевнено почувати себе на першому місці в загальному рейтингу 2012 року, - повідомив О.Гика.
- Найвища віддача зернового поля була досягнута в агрофірмі "Заповіт Шевченка" приватного акціонерного товариства "Науково-виробнича фірма "Урожай" (директор Володимир Братанич), де з 1157 гектарів зібрано по 69 центнерів озимої пшениці, та селекційно-насінницьким центром "Мир Сем" (директор Валентина Балицька), де було зібрано по 35 ц/га ярого ячменю, - сказав О.Гика та побажав хліборобам добрих засівів, рясних сходів і щедрих ужинків.
Слово надали заступнику голови Черкаської облдержадміністрації Т.Пріт-ченко.
- Обжинки - це знакове хліборобське свято. Воно відзначає найважливіший етап - закінчення робіт у полі. Цього року жнива на Канівщині успішні. Це видно і з того, що саме Канівський район посів третє почесне місце, - сказала Т.Прітченко та вручила медаль "Двадцять років незалежності України" директору СТОВ "Агрокомплекс "Степанецьке" М. Бабичу.
Жителів Канівщини привітав зі святом народний депутат В.Корж.
- Радію з вами за ці здобутки та високі показники. У світі багато є почесних професій, але ваша - найпочесніша, адже хліб їдять усі - і будівельники, і вчителі. Дякую вам за ваші натруджені руки та недоспані ночі, - сказав народний обранець.
Привітав хліборобів зі святом обжинок і начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації В.Рудишин.
- Цьогоріч Черкащина з урожаєм. Наразі область займає друге місце в рейтингу України, а буде перше - після збору кукурудзи. Канів уже кілька років поспіль - стабільний лідер в області, з чим і хочу вас привітати. Однак розслаблятися не слід. Всі знають, що у хліборобів немає відпочинку, адже скоро посівна і знову потрібно вирушати в поле - закладати основи нового врожаю, - сказав В.Рудишин.
Багато гарних слів цього дня почули хлібороби. А кращі з кращих отримали грамоти та подяки від Канівської райдержадміністрації та райради, а саме: комірник Дніпровської філії ПрАТ "Науково-виробничої фірми "Урожай" (с.Ліпляве) Б.Бадасян, обліковець Дніпровської філії ПрАт "Науково-виробничої фірми "Урожай" (с.Ліпляве) В.Бенедик, завідуюча складом пально-мастильних матеріалів агрофірми "Заповіт Шевченка" ПрАт "Науково-виробничої фірми "Урожай" (с.Степанці) Н.Вощан, заступник директора ПСП імені Шевченка (с.Тростянець) О.Гринжола, завідуюча їдальнею агрофірми "Заповіт Шевченка" ПрАТ "Науково-виробничої фірми "Урожай" (с.Степанці) М.Казмірчук, головний агроном СТОВ "Агрокомплекс "Степанецьке" (с.Степанецьке) В.Мірошніченко, працівник току ПСП "Пономар" (с.Межиріч) Л.Сагайда, головний бухгалтер ТОВ "Селекційно-насінницького центру "Мир Сем" (с.Павлівка) В.Сінельник, головний спеціаліст управління агропромислового розвитку РДА В.Гончар.
На святі відбулася ще одна визначна подія - на виконання програми розвитку галузі молочного скотарства в області, жителям району було вручено паспорти на п'ять нетелів: Ярославу Сализі та Володимиру Прохоренку з Межиріча, Вадиму Хроленку з Озерища, Валентині Гладуновій з Козарівки та Ользі Пождемі з Таганчі.
Жнива - вінець хліборобської праці. Право обмолотити останній сніп було надано голові Канівської райдержадміністрації О.Гиці (на знімку) та голові Канівської райради М.Балі. До них долучилися заступник голови Черкаської облдержадміністрації Т.Прітченко та народний депутат В.Корж, ще раз підтвердивши, що Черкащина дійсно хліборобський край.
На завершення урочистої частини почесні гості - Т.Прітченко та В.Корж отримали в дарунок смачні короваї, спечені з борошна нового врожаю.
Своїми виступами присутніх розважали творчі колективи району. Долучилися до свята й козаки із Канівського полку Міжнародної громадської організації "Міжнародний союз козацтва" (отаман В.Спіжовий). Козаки салютували з гармати, частували гостей коза-цькою кашею та катали всіх бажаючих на конях. Свято першого врожаю вдалося.
Підготувала Катерина ПРУДКА |